Bootloader

Z Wiki XperiaSite.pl
Skocz do: nawigacja, szukaj

Jest to pierwszy kod wykonywany po starcie telefonu który uruchamia system operacyjny. Dla porównania powiem że odpowiednikiem bootloadera na komputerze jest BIOS. Trzeba jednak bardzo uważać "bawiąc się" bootloaderem, ponieważ można "uceglić" telefon "na amen". Wtedy żaden program (PC Companion, EMMA Flash Tool, czy Flashtool) nam nie pomoże odratować telefonu.

Odblokowanie bootloadera

Pozwala nam na wgrywanie custom kerneli. Jest to jednak łatwy sposób na uszkodzenie telefonu (podążając za instrukcjami znacznie zmniejszamy ryzyko uszkodzenia, ale dalej ono istnieje). Dlatego warto sie dobrze zastanowić czy na pewno chcemy ryzykować. Gwarancja nam nie obejmie tak zepsutego telefonu. W przypadku pomyślnego odblokowania bootloadera również tracimy gwarancje. Na szczęście istnieje możliwość ponownego zablokowania bootloadera i przywrócenia gwarancji. Co ciekawe z wszystkich polskich operatorów tylko Orange blokuje tryb fastboot poprzez który możemy bezpłatnie odblokować bootloader. Tak więc ,jeśli masz telefon z Orange zapomnij o darmowym odblokowaniu bootloadera.

Zablokowanie bootloadera

Przydatne, gdy chcemy oddać urządzenie na gwarancję. W Xperiach do 2012 roku włącznie wystarczy wgrać odpowiedni plik blokujący. W nowszych modelach wymagane jest przywrócenie kopii partycji TA oraz kluczy DRM. Kopie tę niestety trzeba wcześniej samemu zrobić.

Plik blokujący

W Xperiach do 2012 roku jest to plik pozwalający przywrócić podstawowy układ danych partycji bootloadera, dzięki czemu można zablokować bootloader. Plik ten można znaleźć w formacie .ftf do wgrania Flashtoolem. W Xperiach, które pojawiły się na rynku po 2012 roku, podobną "funkcję" pełni kopia Partycji TA. W tym wypadku jednak trzeba ją zrobić własnoręcznie przez odblokowaniem bootloadera.