Flashowanie

Z Wiki XperiaSite.pl
Skocz do: nawigacja, szukaj

Wgrywanie systemu na nowo. Wykorzystać do tego można 3 programy - 2 oficjalne i 1 nieoficjalny, wszystkie wykorzystujące oficjalną metodę. Prowadzi do całkowitego wyczyszczenia pamięci urządzenia (nie licząc karty pamięci oraz karty SIM).


Programy używane do flashowania

PC Companion (także PCC)

Oficjalny program Sony, dostępny do pobrania na ich stronie. Pozwala jedynie na aktualizację oprogramowania lub jego naprawę, czyli ponowne wgranie obecnie posiadanej wersji systemu. Za każdym razem wymaga połączenia internetowego do pobrania systemu, ponieważ po wgraniu, pliki są te usuwane. Działa tylko na urządzeniach z zablokowanym bootloaderem. Lubi powodować problemy, gdy urządzenie zostało zrootowane i (nawet lekko) zmodyfikowane. Istnieje tylko wersja wspierająca system Windows, w wersjach: XP SP3 (32-bitowy), Vista, 7, 8, 8.1 i 10 (32- i 64-bitowy).

Bridge for Mac

Program spełniający to samo zadanie co PC Companion, tyle że na komputerach z systemem OS X. M.in. pozwala przesyłać pliki z iTunes i iPhoto na urządzenie. Ułatwia też przejście z iPhone na urządznie z rodziny Xperia. Istnieje tylko wersja wspierająca system OS X, w wersjach: 10.7 i nowszych.

Emma Flash Tool (także EMMA)

Drugi oficjalny program. Jego zadanie i działanie jest identyczne z PC Companion, z tym, że działa tylko z urządzeniami posiadającymi odblokowany bootloader. Pozwala także na wgranie modyfikacji wydanych przez Sony - np. nowego bootloadera ze wsparciem dla partycji /recovery. Istnieje tylko wersja wspierająca system Windows, w wersjach: 7, 8, 8.1 i 10 (32- i 64-bitowy).

Flashtool

Nieoficjalny program stworzony przez Androxyde. Działa zarówno z urządzeniami posiadającymi zablokowany, jak i odblokowany bootloader. Pozwala wgrać każdą wersję systemu Android dostępną dla naszego urządzenia. Wykorzystuje do tego pliki .ftf, które można trzymać na dysku komputera, jak długo trzeba. Jego dodatkowe możliwości to np. pobranie rozpakowanego softu programem XperiFirm, spakowanie go, rootowanie, czy odblokowanie bootloadera. Wspiera wszystkie główne systemy operacyjne, w tym Windows: w wersjach: XP SP3 (32-bitowy), Vista, 7, 8, 8.1 i 10 (32- i 64-bitowy); Linux oraz Mac OS X, w wersjach: 10.6 Snow Leopard, 10.7 Lion, 10.8 Mountain Lion, 10.9 Mavericks, 10.10 Yosemite i 10.11 El Capitan.

Sony Update Service (wcześniej Sony Mobile Update Service, także SUS i SMUS)

Już nieaktualizowany program służący do naprawy oraz aktualizacji oprogramowania. Gdy istniał działanie PC Companion ograniczało się do tworzenia kopii kontaktów i wiadomości oraz łączenia urządzenia z komputerem, a pozostałem funkcje sprawował właśnie SUS. Wspierał tylko system Windows, w wersjach: XP SP3 (32-bitowy), Vista i 7 (32- i 64-bitowy).