Partycje

Z Wiki XperiaSite.pl
Skocz do: nawigacja, szukaj

Partycja to wydzielony obszar pamięci, która jest odpowiednio sformatowany i zamontowany przez system. Dysk partycjonuje się, aby utrzymać odpowiednią ilość miejsca dla poszczególnych podmiotów (użytkownika, systemu), a także, aby podmioty te nie nachodziły na siebie i nie nadpisywały swoich plików.


Partycje widoczne

/system

Partycja systemowa. To tu znajdują się najważniejsze pliki systemu Android. Tu też znajdziemy aplikacje dodane do systemu przez Google, czy producenta. Uszkodzenie plików znajdujących się na tej partycji może spowodować soft brick. Domyślnie partycja ta posiada wyłączoną opcje zapisu, przez co jest całkowicie niedostępna dla zwykłego użytkownika. Dostęp ten uzyskuje się poprzez zrootowanie urządzenia.

Wykorzystywane systemy plików: YAFFS2, JFFS2, ext4, F2FS, a także wiele z pseudosystemów dla poszczególnych podpartycji zamontowanych do partycji systemowej.

/system1 i /system2

Lub /systemA i /systemB, to układ dwóch partycji systemowych, dodany w urządzeniach, które wyszły z wgranym systemem Android w wersji 7.1.1 Nougat lub nowszej.

Układ ten, wg Google, pozwoli na zmniejszenie problemów z aktualizacjami, ponieważ te mają odbywać się naprzemiennie na obie partycje i w razie problemów z uruchomieniem systemu po jego zaktualizowaniu, urządzenie wciąż może zostać uruchomione z poprzednio wykorzystywanej partycji z niezaktualizowaną, acz działającą instancją systemu Android.

Diag.jpg
Teoretyczny schemat aktualizacji urządzeń o 2 partycjach systemowych.

Wyborem partycji zajmuje się kernel i trwa to nieznaczną część sekundy, a więc nie jest to odczuwalne dla użytkownika.

/data

Partycja użytkownika. To tutaj znajdują się pliki .apk aplikacji i ich podstawowe dane, a także dane aplikacji systemowych. Partycja ta jest czyszczona podczas przeprowadzania Przywrócenia ustawień fabrycznych. Także do tej partycji zwykły użytkownik nie ma odstępu, nawet mimo, że zapis na niej jest włączony, jednak tylko dla aplikacji. W urządzenia z serii Z jest to punkt montowania całej pamięci wewnętrznej. wtedy część dostępną dla użytkownika montuje się jako /data/media.

Wykorzystywane systemy plików: YAFFS2, JFFS2, ext4, F2FS.

/data/media

W urządzeniach, które na rynku pojawiły się z systemem w wersji minimum 4.1 (choć nie wszystkie modele) jest to obszar pamięci, w którym zapisują się nasze dane, np. zdjęcia, filmy, muzyka, pliki gier i aplikacji. Jako, że /data/media jest częścią partycji /data to zajmując miejsce na jednej partycji zmniejsza się wolna powierzchnia drugiej.

Wykorzystywane systemy plików: YAFFS2, JFFS2, ext4, F2FS oraz pseudosystem sdcardfs.

/sdcard

W modelach bez wbudowanej pamięci wewnętrznej (zwykle są to te co mają do 1GB pamięci ROM, a w rozumieniu Sony wszystkie nie flagowce i nie tablety) jest to punkt montowania karty SD. W urządzeniach z pamięcią wewnętrzną, jest to pamięć wewnętrzna (często niewielka). W obu wypadkach partycja ta pełni zadania identyczne co /data/media. Jednak w przeciwieństwie do niej, jej pamięć jest niezależna od partycji /data.

Wykorzystywane systemy plików: YAFFS2, JFFS2, ext4.

/ext_sd

W urządzeniach z pamięcią wewnętrzną i slotem na karty SD, w ten sposób system widzi kartę pamięci i pozwala na dostęp do plików na niej się znajdujących.

Wykorzystywane systemy plików: vFAT, FAT32, NTFS, exFAT.

/cache

Na tej partycji system Android trzyma często wykorzystywane, tymczasowe dane aplikacji. Ich usunięcie nie pozbawia aplikacji, ani samego systemu funkcjonalności. Dane te są często usuwane, czy przekształcane. Jest to najczęściej wykorzystywana partycja. Kolejna partycja niedostępna dla użytkownika, choć wykorzystywana przez jego aplikacje.

Wykorzystywane systemy plików: YAFFS2, JFFS2, ext4, F2FS.

sdext

Dodatkowa partycja na karcie SD. Tworzona przez użytkownika. Przy wykorzystaniu odpowiedniej aplikacji lub skryptów, pozwala rozszerzyć partycję /data (bez /data/media).

Wykorzystywane systemy plików: vFAT, ext2, ext3, ext4, F2FS.

Partycje ukryte:

/boot

Jak sama nazwa wskazuje jest to partycja bootująca, czyli uruchamiająca urządzenie. To tu znajduje się kernel i ramdisk. Uszkodzenie lub nieumiejętne obchodzenie się z tą partycją może doprowadzić do hard bricka. Należy pamiętać, aby nie restartować recovery po sformatowaniu tej partycji i nie wgraniu nowego kernela.

Wykorzystywane systemy plików: YAFFS2, JFFS2, ext4.

/recovery

Partycja, na którą można, trwale, wgrać recovery niezależne od kernela. Sony nigdy nie wspierało tej partycji, a recovery są dalej dodawane jako część kernela lub modyfikacja systemu. Obecnie jednak wypuszczone zostały specjalne bootloadery możliwe do wgrania poprzez program EMMA Flash Tool lub wraz z aktualizacją, które uruchamiają tę partycję i pozwalają na nią wgrać recovery.

Wykorzystywane systemy plików: YAFFS2, JFFS2, ext4.

/misc

Partycja, na której trzymane są informacje niezwiązane z systemem, np numer CID, IMEI/MEID, konfiguracja USB, dzięki, której komputer rozróżnia, kiedy telefon jest w zwykłym trybie, a kiedy np. w trybie flash.

/root

Miejsce, gdzie "trzymane" są pozostałe punkty montowania.

/linux-swap

Partycja wykorzystywana przez system Linux jako partycja wymiany. Podobnie jak /sdext stworzyć ją musi użytkownik. Tu także wykorzystanie jest zależne od aplikacji lub skryptu, system sam z niej nie skorzysta. Znacznie skraca długość życia karty pamięci.

Wykorzystywany system plików: Linux-Swap.

Partycja TA

Jest to partycja obecna tylko na Xperiach z 2013 roku i nowszych, na której znajdują się klucze DRM i inne pliki związane z gwarancją. Odblokowanie bootloadera wiąże się z jej wyczyszczeniem lub nadpisaniem, przez co, nie będą działać aplikacje (np. TrackID, Aparat) i ustawienia (Bravia Engine, X-Reality, Super Vivid) wymagające kluczy, a także Sony może nam odmówić darmowej naprawy gwarancyjnej.

Pozostałe (nie wszystkie dostępne w urządzeniach Xperia)

 • Gang
 • /efs
 • sbl1
 • sbl2
 • param
 • kernel
 • modem
 • /preload, hidden
 • FOTA
 • /sys
 • /proc
 • /dev
 • /firmware
 • /mnt