Recovery

Z Wiki XperiaSite.pl
Skocz do: nawigacja, szukaj

Recovery można opisać jako interfejs graficzny bootloadera telefonu. Jest to menu uruchamiające się (przy użyciu kombinacji przycisków) przed systemem Android. Pozwala na m.in. wgranie systemu, wykonanie i przywrócenie kopii systemu.


Rodzaje recovery

Stockowe

Recovery niedostępne w Xperiach. Dostępne u innych producentów. Posiada głównie podstawowe opcje, jak przywrócenie ustawień fabrycznych, sformatowanie partycji /cache i wgranie paczki update.zip.

ClockworkMod (CWM)

Jedyne "niedotykowe" recovery. Choć obecnie dodali opcję dotykowych przycisków pod ekranem oraz poruszania wykorzystując gesty (ruch palcem w górę przesuwa nas w górę, w dół - w dół, w lewo pozwala na wejście do wybranego podmenu, a w prawo działa jak przycisk Wstecz). Pierwsze recovery jakie wyszło, jeszcze dla HTC Hero (Era G1 na polskim rynku). Wciąż rozwijane. Najczęściej spotykane jako wbudowane w custom kernel.

xRecovery

Recovery bazujące na CWM. Istnieją wersje głównie dla Xperia z 2010 roku oraz urządzeń innych producentów (też głównie z tego okresu). Wyglądem niezbyt różni się od CWM jednak posiada mniejszą liczbę dodatkowych opcji.

Team Win Recovery Project (TWRP)

Pierwsze, i wciąż jedyne, całkowicie dotykowe recovery na urządzenia z systemem Android. Bardzo proste w użyciu. Często aktualizowane, a także modyfikowane do pracy z innymi projektami (np. MultiROM). Jedyne wykorzystujące cały wyświetlacz urządzenia.

Philz Touch

Często opisywane jako zaawansowana wersja CWM i taką jest. Jej wygląd różni się od pierwowzoru tylko barwami, a także wcześniej dodanym wsparciem dla dotykowego ekranu. Posiada możliwości, których brak pozostałym recovery - dostęp, tworzenie i przywracanie kopii dla (prawie) wszystkich partycji w urządzeniu (w tym partycji TA).

CyanogenMod (CM Recovery) Najnowszy twór w świecie recovery. Stworzone przez twórców systemu o tej samej nazwie. Jak na razie pozwala jedynie na wgranie odpowiednio podpisanych paczek .zip, czyli praktycznie tylko systemów bazujących na CyanogenMod'zie i GAPPS'ów.