Root

Z Wiki XperiaSite.pl
Skocz do: nawigacja, szukaj

Root to nazwa konta w systemie UNIX, na którym bazuje system Linux, na którym bazuje system Android. Konto to ma przypisany unikatowy numer 0 w systemie.

Konto to tworzone jest wraz z jego instalacją i posiada wszystkie możliwe pozwolenia oraz dostęp do wszystkich komend. Oficjalnie z konta tego nie powinno się korzystać, jeśli do działania wystarczy nam zwykłe konto użytkownika. Jednak w Androidzie konto root zostało przed użytkownikiem ukryte i jego wykorzystanie polega na zezwoleniu na wykonywanie określonych komend, co zwykle automatyzują specjalnie do tego zaprogramowane aplikacje.

Co nam daje root?

Głównym założeniem zrootowania urządzenia jest pozwolenie na modyfikacje systemu, instalowanie, zwykle oficjalnie niedostępnych, aplikacji poprzez opcję sideloadingu, czy nadanie zwykłemu użytkownikami praw normalnie dostępnych tylko użytkownikom z poziomu administratorskiego.

Jako, że użytkownik root ma dostęp do plików systemowych, praktycznie wszystkie aspekty systemu operacyjnego mogą zostać edytowane.
Podstawowe modyfikacje na jakie pozwala konto root:

  • zmiana motywów poszczególnych elementów, ich kolorów, ikon, czy animacji,
  • kontrola kernela,
  • kontrola aplikacji - wygląd, tworzenie i przywracanie pełnych kopii (wraz z danymi),
  • oczyszczanie systemu,
  • kontrola zachowania systemu,
  • kontrola użycia pamięci RAM,
  • kontrola procesów działających w tle.

A to tylko podstawowe funkcje.

Rootowanie

Jest to operacja pozwalająca nam uzyskać pełny dostęp do użytkownika root. Pierwotnie producent (oraz Google) zablokował ten dostęp, a właśnie zrootowanie telefonu, to najprościej mówiąc, złamanie tej blokady. Rootowanie nie jest obowiązkowe. Zrootowanie telefonu wiąże się z utratą gwarancji, jednak można ją bezproblemowo odzyskać robiąc tak zwany unroot. W niektórych przypadkach żeby zrootować telefon,trzeba najpierw odblokować bootloader. Zrootowanie telefonu jest operacją całkowicie bezpieczną (o ile podąża się za instrukcją) i naprawdę warto ją wykonać.

Unroot

Jest to usunięcie dostępu do użytkownika root. Można to przeprowadzić wykorzystując aplikację zarządzającą uprawnieniami (o ile takowa na to zezwala), recovery lub wgrywając na nowo system używając programów PC Companion lub Flashtool.

Aplikacje do zarządzania uprawnieniami root

SuperUser_zpsapjdujus.png

Superuser (ChainsDD)

Jest to najstarsza aplikacja ułatwiająca nadawanie praw dostępu do konta Root aplikacjom użytkownika. Zalecana głównie, gdy korzystamy z systemu Android w wersji do 2.3. Aplikacja ta nie jest aktualizowana od dłuższego czasu (dokładnie od połowy 2012 roku).

SuperSU_zpsxdxc8zmu.png

SuperSU (Chainfire)

Inna aplikacja do nadawania praw. Wciąż aktualizowana, dzięki czemu lepiej od poprzednika wspiera nowsze wersje systemu. Zalecana, gdy korzystamy z Androida 2.3 lub nowszego.
Także do znalezienia w Sklepie. Posiada wersję Pro, jednak autor aplikacji dodał opcję w wersji Darmowej do włączenia darmowego Pro bez opłat (tzw. wersja PseudoPro).
Pozwala na usunięcie Roota lub jego tymczasowe wyłączenie, gdy uznamy, że to potrzebne.

SuperUser2_zps2tolu7wr.png

Superuser (ClockworkMod)

Mimo identycznej nazwy co pierwsza aplikacja, nie jest to jej nowsza wersja. Całkowicie darmowa aplikacja, ponieważ jej twórcy uznali, że to się użytkownikom należy. Jedyna posiadająca prawdziwy "Tryb tabletu", a nie rozciągniętą wersję dla telefonu.

KingoSuperUser_zpsjbvw4e1l.png

Kingo SuperUser

Jeden z "chińskich" zarządców kontem root. Dodatkowo z wbudowanym modułem usuwania bloatware (a także inny aplikacji systemowych). Podobnie jak SuperSU pozwala na usunięcie roota, gdy będziemy tego potrzebować, niestety nie posiada opcji tymczasowego wyłączenia, a więc, aby przywrócić root, trzeba będzie urządzenie na nowo zrootwać.

KingUser_zpskqkvbkr2.png

KingUser

KingRoot to jedyna aplikacja, która pozwala zrootować (prawie) wszystkie urządzenia pracujące pod kontrolą Androida w wersji od 2.0 do 5.1. KingUser to zarządca uprawnień przez KingRoota instalowany na urządzeniu. Niestety wiele aplikacji ma problemy ze sposobem przyznawania uprawnień przez tę aplikację.