Tryby połączenia

Z Wiki XperiaSite.pl
Skocz do: nawigacja, szukaj

Tryb połączenia to inaczej sposób jakim urządzenie łączy się z systemem.

MSC (USB Mass Storage, czyli tryb Pamięci Masowej USB)

Tryb istniejący w starszych modelach Xperia (i nie tylko). Tryb ten wymagał po podłączeniu wciśnięcia przycisku "Połącz", aby udostępnić dane komputerowi i "Odłącz" przed odłączeniem kabla USB. Inaczej dane mogły zostać uszkodzone, bądź niezapisane. Pamięć urządzenia widziana była jako pamięć USB lub karta SD. Karta SD musiała być sformatowana jako FAT, FAT32 lub NTFS, aby system Windows mógł wykryć i zamontować urządzenie. Obecnie wyparty przez MTP,

MTP (Media Transfer Protocol, czyli Urządzenie mediów)

Nowsze modele Xperia, wykorzystują ten tryb do łączenia się z systemem na komputerze. Dzięki temu urządzenie nie jest widziane jako pamięć, a urządzenie audio udostępniające systemowi jedynie listę plików. W tym wypadku plik nie jest wysyłany/pobierany/usuwany do/z pamięci, a do/z systemu Android, który zapisuje/wysyła/usuwa plik w/z swojej pamięci.

PTP (Picture Transfer Protocol, czyli Aparat Cyfrowy)

Mniej rozwinięta wersja MTP, a dokładniej jej poprzednik. Pozwala jedynie na przesyłanie zdjęć i filmów z i do urządzenia. Wykorzystywana także w aparatach fotograficznych.

ADB (Android Debug Bridge)

ADB jest narzędziem z pakietu Android SDK służącym do komunikacji z emulatorem Androida lub urządzeniem z tym systemem. Po połączeniu naszego telefonu do PC przez USB będziemy mogli wykonać wiele przydatnych nam czynności. Do działania wymaga JDK Java'y, Android SDK oraz uruchomionego Debugowania USB w urządzeniu. Posiadając roota otrzymamy dodatkowe opcje podczas korzystania z ADB.

Flashmode

Tryb, w którym urządzenie (już nie system) udostępnia większość swoich partycji do nadpisania. Tryb ten wykorzystywany jest przez programy typu Flashtool, PC Companion i EMMA Flash Tool. Aby uruchomić urządzenie w tym trybie należy przytrzymać odpowiedni przycisk podczas podłączania wyłączonego urządzenia do komputera:

  • Xperia 2010 i 2011 - BACK
  • Xperia 2012+ - Vol-

Fastboot mode

Tryb Fasbtoot jest trybem wspieranym przez każde urządzenie z systemem Android. tryb ten podobnie jak Flashmode, pozwala na dostęp do wszystkich partycji. W tym trybie możemy wszystko, w tym uszkodzić telefon (Hard Brick). Tryb ten nie jest dostępny w urządzeniach z 2010 roku (X8, X10, X10 Mini i Mini pro). Aby uruchomić urządzenie w tym trybie należy przytrzymać odpowiedni przycisk podczas podłączania wyłączonego urządzenia do komputera:

  • Xperia 2011 HDPI (Arc, Arc S, Neo i Neo V, bez Play) - MENU
  • Xperia PLAY - SEARCH
  • Xperia 2011 MDPI (Active, Mini, Mini Pro, Pro i Ray) - Vol+
  • Xperia 2012+ - Vol+