Multi SIM

Z Wiki XperiaSite.pl
Skocz do: nawigacja, szukaj

Urządzenia wspierające więcej niż jedną kartę SIM mają a zadanie ułatwić użytkownikowi korzystanie z więcej niż jednego numeru telefonu. 2 lub więcej numerów może być potrzebne, gdy jeden jest prywatny, a inny firmowy lub, gdy korzystamy z jednej karty to połączeń, a z innej tylko do połączenia się z internetem, ze względu na różnice w cenach między operatorami.

Historia

Pierwsze urządzenie z funkcją wielu SIM, w tym przypadku Dual, pojawiło się w 2000 roku. Tym urządzeniem był Benefon Twin firmy Benefon.

Dopiero rok 2005 był przełomowym dla tej technologii. Wtedy na rynku zaczęły się pojawiać telefony pozwalające wykorzystać 2 karty SIM. Pochodzące zazwyczaj z Chin urządzenia działały głównie pod kontrolą SoC firmy MediaTek.

Ich spora sprzedaż spowodowała zainteresowanie bardziej znaczących producentów - Nokii, Samsunga, czy Sony.

Pierwszą Xperią wspierającą 2 karty SIM była Xperia Tipo Dual, pierwszą, która zdobyła sporą popularność - Xperia M2 Dual, a pierwszym flagowcem - Xperia Z3 Dual.

SIMadapter.jpg
Typowy adapter-przejściówka posiadający 2 sloty na karty SIM.

Dual SIM

Różne urządzenia pozwalają na skorzystanie z dwóch kart SIM w różny sposób.

Adaptery

Adaptery to przejściówki lub dodatkowe urządzenia pozwalające na współpracę urządzenia na jedną kartę SIM z kilkoma kartami.

Tego typu Dual SIM pojawił się jeszcze przed samymi urządzeniami tego typu.

Są urządzeniami Multi SIM typu pasywnego.

Taśma

SIMadapterBT1.jpg
Adapter Bluetooth NeeCoo Magic Card posiadający dodatkowy slot SIM.

W tym wypadku otrzymujemy taśmę z 2 lub więcej slotami (zwykle z 2), która z drugiej strony posiada coś na kształt karty SIM. Tę stronę ze stykami wkładamy do telefonu, a w sloty wkładamy karty. Do tego typu adapterów zazwyczaj dodawane są większe obudowy na telefony, aby mieć miejsce na ukrycie całości w bezpiecznym miejscu.

Bluetooth

W takim wypadku otrzymujemy oddzielne urządzenie, z własną baterią, które przekazuje informacje na temat włożonej do niego karty oraz działa jako modem dla niej. Zazwyczaj wymagają wykorzystania specjalnej aplikacji do obsługi.

Pasywne

Urządzenia tego typu posiadają 2 sloty, jednak tylko jeden modem. Tak więc w momencie, gdy trwa połączenie za pomocą jednej karty, druga jest całkowicie rozłączona z siecią.

Xperiami z 1 modemem, ale wsparciem dla 2 kart są Xperia Tipo Dual i Xperia E Dual.

StandBy

Urządzenia wspierające opcję Dual standby także posiadają jeden modem, ale wykorzystując technologię TDM, pozwalają na jednoczesną pracę obu kart. Oznacza to, że telefon zachowuje się jakby posiadał jedną kartę - jeśli w momencie połączenia poprzez jedną kratę SIM, nastąpi próba połączenia z drugą, nie będzie informacji o braku połączenia z kartą, a jedynie o jej zajętości

Przykładowymi Xperiami korzystającymi z tej technologii są Xperia M2 Dual oraz Xperia Z3 Dual.

Aktywne

Urządzenia aktywne posiadają 2, a więc każda karta posiada własny i nie jest zależna od żadnej technologii, czy dostępności modemu. Jest to lepszy sposób, jednak dodatkowy modem ma wpływ na zużycie energii.

Urządzeniami tego typu są m.in. Xperia Z3+ Dual, Xperia Z5 Dual oraz Xperia Z5 Premium Dual.

SIMadapterHybrid.jpg
Adapter pozwalający na skorzystanie z 2 kart SIM i karty SD.

Hybrydy

W 2015 roku, bardzo popularne stały się urządzenia z tzw. "hybrydowym" Dual SIM. W urządzeniach tego typu występują 2 sloty SIM, ale jeden z nich jest także slotem SD, a więc użytkownik musi wybrać, czy chce korzystać z 2 kart SIM, czy jednej SIM i jednej SD.

Tego typu sloty posiadają Xperie z serii X (poza Xperią XA Dual oraz Xperią XA Ultra Dual).

Adaptery

Rynek oczywiście spełnia wszelkie potrzeby użytkowników, a więc pojawiły się adaptery pozwalającego na korzystanie z 2 kart SIM i karty SD w urządzeniach z Hybrydowym slotem Dual SIM.

Triple+ SIM

Oczywiście na rynku są też urządzenia ze wsparciem dla więcej niż 2 kart. Nie są one aż tak popularne, jak te na jedną lub dwie karty, jednak występują. Nie znajdziemy jednak żadnego urządzenia Sony wśród nich.

Z urządzeń bardziej znanych marek, działających pod kontrolą systemu Android i posiadających wsparcie dla trzech są m.in.: & Acer Liquid X2 S59 (4G+2G+2G),

SIMadapterBT.jpg
Adapter Bluetooth na 4 karty SIM z funkcją PowerBanka.
  • Acer Liquid E600 (4G+2G+2G),
  • Acer Liquid E700 Trio (3G+2G+2G),
  • LG Optimus L1 II E410 (3G+2G+2G),
  • Samsung Galaxy Star Trios S5283 (3G+2G+2G).

Urządzeń z systemem Android i wsparciem dla 4 kart nie znajdziemy nawet pod postacią NoName z Chin. Jednym z niewielu urządzeń tego typu jest LG C299 Quad Sim (2G+2G+2G+2G).

Adaptery Bluetooth

Działają w ten sam sposób co te z 1 kartą SIM, jednak są większe i posiadają większe baterie, aby zasilić modemy, choć czasem mogą też zostać wykorzystanie jako PowerBanki.