Złącze stacji dokującej

Z Wiki XperiaSite.pl
Wersja z dnia 17:09, 13 mar 2018 autorstwa Ch3mn3y (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Typ interfejsu Piny +/-
Zasilanie
Max. napięcie 5 V
Max. natężenie ~2 A

Złącze stacji dokującej jak bardzo serio to nie brzmi, są to 2 piny na lewym boku flagowych urządzeń Sony z lat 2013-2015 (choć z tego roku tylko jeden posiada taki port). Pozwala on na podłączenie urządzenia do ładowania bez potrzeby otwierania zaślepki portu microUSB, dzięki czemu przedłuża żywotność założonej na niej uszczelki.

Typy

Wyróżniamy 2 typy połączeń do stacji dokującej - starszy złożony jedynie z dwóch położonych blisko siebie pinów, oraz nowszy - piny są od siebie oddalone, są mniejsze, a między nimi znajduje się metalowa blaszka pozwalająca na łatwiejsze podłączenie przy użyciu magnesu.

Z_MagneticPort.png

Starszy

Pierwotnie wykorzystywany układ. Dostępny jedynie w modelach z pierwszej połowy 2013 roku:

W tym przypadku pozłacane blaszki są sporej wielkości, a ich do zetknięcia z stykami w stacji dokującej dochodzi przy dociśnięciu urządzenia do ścianki stacji.

ZUltra_MagneticPort.png

Nowszy (magnetyczny)

W tym wypadku piny zostały znacznie zmniejszone, a pomiędzy nie dodano metalową blaszkę, która pozwala na łatwiejsze dopasowanie urządzenia do portu w stacji dokującej. Ten typ pojawił się wraz z wyjściem Xperii Z Ultra i wytrzymał więcej niż kilka miesięcy. Spowodowało to większą popularność wśród producentów kabli do smartfonów i tak na rynku dostępne są niepochodzące od Sony, które nawet nie miało w planach ich sprzedaży (choć można znaleźć "oryginalny" kabelek (Sony DCU28), kabelki pozwalające na ładowanie poprzez port dla stacji dokującej.

KabelMagnet.png
Przykładowy kabelek magnetyczny do złącza nowego typu.

Port tego typu znajdziemy w następujących urządzeniach: